A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site

Sağlıkçılar 14 Mart’ta Ankara’dan Seslendi: Sağlıkta Güvencesizliğe HAYIR!

Ankara’da sağlıkçılar 14 Mart Tıp Bayramı’nda Ankara Tabip Odası , SES Ankara Şube ve sendikamız Devrimci Sağlık İş’in çağrısı ile Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nde bir araya geldi. Hacettepe Üniversitesi’nden Sağlık Bakanlığı’na yürüyüp Sağlık Bakanlığı önünde açıklama yapmak isten sağlık emekçilerinin önü hastane çıkışında kesildi. Sağlık emekçilerinin önlükleriyle yürümelerini gerekçe gösteren polis yürüyüşe izin vermedi.

Bunun üzerine sağlık emekçileri eylemlerine hastane bahçesinde devam ederek burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

saglikcilar_ank_14mart_eylem

Burada kurumlar adına konuşan ATO Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Bulut, AKP’nin 14 yıldır uyguladığı sağlık politikalarına 14 Mart günü “hayır” dediklerinin vurgulayarak, “14 yıldır sürdürülen Sağlıkta Dönüşüm Programı ve onun ana unsurları arasında yer alan performansa dayalı ödeme sistemiyle, hasta bakımında niteliğin değil niceliğin öne çıktığı; hekimlerin kısa sürelerde çok sayıda hastaya bakmaya zorlandıkları; hastalara, doğru düzgün anamnez alınmasına, fizik muayene yapılmasına izin vermeyen sürelerin ayrıldığı; nitelikli sağlık hizmeti sunabilmenin koşullarının yok edildiği bir sağlık ortamı yaratıldı” diye konuştu.

OHAL sürecinde şu ana kadar toplam 2761 hekim hukuksuzca ihraç edildiğini belirten Bulut, “ İş güvencesi ve insanca çalışma koşulları, sağlık hakkı, iyi hekimlik ve nitelikli sağlık hizmeti için 14 yıldır uygulanan sağlık politikalarına hayır diyoruz” dedi.

Türk Tabipler Birliği 2. Başkanı Sinan Adıyaman da açıklamada söz alarak, 1980 yılından halkın sağlığa ulaşımı piyasalaştırıldığı için bu yana 14 Mart Tıp Bayramını kutlayamadıklarını belirterek, Sağlık Bakanlığı’ndan taleplerini açıkladı: “OHAL sonrası hukuksuzca atılan arkadaşlarımızın geri alınmasını istiyoruz. Hastanelerin işyeri hastaların müşteri haline getirilmesine karşı hastalarımıza nitelikli hizmet verebileceğimiz muayene süreleri istiyoruz. Performans sistemi değil geçine bilecek bir alışma ve emeklilik ücreti istiyoruz. Sağlıkta yaşanan sorunlar nedeniyle hekimlere yönelen şiddet sona ersin istiyoruz” dedi.

SES Eş Genel Başkanı Gönül Erdem, bakanlık önüne sağlıkçıların sorunlarını anlatmak üzere gitmek istediklerini ancak polisin kurumlarının sembollerinin yer aldığı önlüklere dahi tahammül edemediğini ve kendilerini engellediğini söyleyerek, durumu kınadı.

Dev Sağlık İş  Genel Sekreteri Gürsel Kaya ise AKP hükümetinin “sağlıkta devrim yaptık” diye övündüğünü ancak gerçeğin öyle olmadığını söyleyerek, “Görevimiz halka gerçekleri anlatmak. Doğru hastaneler önünde kuyruklar kalktı ama Anayasal hak olan sağlığa ücretsiz erişim hakkı da ortadan kalktı. Sağlık emekçileri vicdanları ve cüzdanları arasına sıkıştırılır hale geldi” diye konuştu.

 

IMG-20170314-WA0002 IMG-20170314-WA0003 IMG-20170314-WA0004 IMG-20170314-WA0005

 

İlginizi Çekebilir

taşbjk1

Taşerona Karşı Mücadelemiz Yargılanamaz

22 Mart 2016 tarihinde AKP Grup toplantısında dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun tüm taşeron işçilere kadro …

images-19

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın talepleri kabul edilsin

15 Temmuz 2016’da yaşanan darbe girişiminden sonra uygulamaya konulan OHAL ile işçi sınıfının asırlık kazanımlarını …

yuksel_cad_aciklama

Sağlık meslek örgütlerinden Gülmen ve Özakça için çağrı

  Sağlık meslek örgütleri, Olağanüstü Hal (OHAL) Kanun Hükmünde Kararnamesi (KHK) ile haksız ve hukuksuz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kodlama ve Tasarım DEV SAĞLIK İŞ